LABORATORIA 2



Polecenie ipconfig - umożliwia uzyskanie podstawowych informacji o konfiguracji sieciowej takich jak: nazwę, adres DNS, adres IP, maskę podsieci oraz bramę domyślną.

Dostępne interfejsy sieciowe to Ethernet, Ethernet 2, Adapter VMnet1, VMware Network oraz VMware Network Adapter VMnet8. Adresy IP tych interfejsów sieciowych zaczynają się od 192.168 – są to adresy nierutowalne. Dokument RFC 1918 określa, które adresy IP mogą być użyte wewnątrz prywatnej sieci.

Adres fizyczny (MAC) – numer identyfikacyjny przypisany karcie sieciowej urządzenia, który służy do poprawnej komunikacji między urządzeniami znajdującymi się w sieci. Jest zapisany w posiaci 6 bajtów zapisany w systemie szesnastkowym.

Protokół DHCP – protokół, za pomocą którego serwer jest w stanie dynamicznie przekazywać dane konfiguracyjne urządzeniom klienckim.

Adres IP – adres nadawany urządzeniom korzystającym z interfejsu sieciowego do komunikacji między dwoma urządzeniami.

Maska podsieci – służy do wyodrębniania w adresie IP części będącej adresem podsieci i części, która jest adresem hosta w podsieci. Jej funkcją jest określenie ile kolejnych bitów w adresie IP stanowi adres sieci.

Brama sieciowa – urządzenie sieciowe, które działa jako punkt wejścia z jednej sieci do innych.

Serwer DNS (Domain Nam System) – zamienia adresy IP z postaci numerycznej na domeny, wygodny do użytku dla człowieka.

Netstat – polecenie wyświetlające status sieci pozwalające na śledzenie aktywnych połącze.

Ping – oblicza czas drogi sygnału w obie strony oraz statystyki dotyczące straty pakietów danych i podsumowanie działania. Komenda kończy działanie, gdy przekroczone zostanie TTL (time to live).

Nslookup – pozwala na sprawdzanie informacji na temat domen i serwerów DNS..

Tracert (traceroute) – służy do śledzenia trasy pakietów IP w sieciach.