Laboratorium 2

Komenda ipconfig służy do wyświtlania konfiguracji interfejsów sieciowych. Rejestruje i usuwa nazwy DNS i jest pomocne do wykrywania błędnego adresu IP oraz maski podsieci.

Ważne pojęcia:
Adres fizyczny - adres pamięci pojawiający się w postaci liczby binarnej na szynie adresowej procesora w momencie odwołania się do pamięci operacyjnej.
Serwer DHCP - protokół za pomocą którego serwer dynamicznie przekazuje dane urządzeniom klienckim. Najistotnijszą z tych danych jest przydzielony adres IP.
Adres IP - liczbowy identyfikator nadawany interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów lub sieci komputerowej, służący do identyfikacji elementów sieci w warstwie trzeciej modelu OSI.
Maska podsieci - liczba służąca do wyodrębnienia w adresie IP części będącej adresem podsieci i części, która jest adresem hosta tej podsieci.
Brama domyślna - maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pomocą której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach.
Serwer DNS - protokół, którego główna funkcja polega na tłumaczeniu nazw domen na zrozumiałe dla komputerów dane liczbowe.
Netstat - polecenie służące do wyświetlania aktywnych połączeń sieciowych TCP, a także portów oraz statystyk protokołów i sieci.
Ping - polecenie służące do sprawdzania czy istnieje połączenie pomiędzy hostami testującym i testowanym. Umożliwi zmierzenie liczby zgubionych pakietów oraz opóźnień w ich transmisji.
Nslookup - polecenie służące do wyszukiwania szczegółowych informacji odnoszących się do serwerów DNS włączając adresy IP, nazwę domeny czy aliasy jakie posiada.
Tracert - program służący do śledzenia tras pakietów przesyłanych między urządzeniami podłączonymi do sieci.

Wireshark to sniffer będący wolnym oprogramowaniem. Umożliwia przechwytywanie i nagrywanie pakietów danych, a także ich dekodowanie.