Witaj świecie!!!

Jakub Komar

Oto pierwszy paragraf zwierający kontent pierwszego paragrafu

Oto drugi paragraf

A oto trzeci parafra

Pragraf testowy: Tożto Literałowy żupak ę-ty stopień

Najbardziej losowa liczba od 1 do 100


Testowy formularz






Imie Nazwisko Wiek
Janusz Cebula 42
Wiktoria Torowska 26

Sprawozdanie z Ćwiczenia 1 – Jakub Komar

1. Uruchomiłem putty.

  1. Zalogowałem się do putty.

  2. Komenda ssh-keygen tworzy dwa klucze – prywatny i publiczny.

  3. Przechowywane są w katalogu .ssh . Następnie możemy udostępnić komuś klucz publiczny, aby otrzymał dostęp do serwera. W tym przypadku udostępniłem klucz na moje konto na serwerze student. Serwet mts w tym przypadku pozawala na wstęp użytkowniką z kluczem publicznym, który pasuje do naszego klucza prywatnego, zatem każdy z kluczem publicznym ma dostęp do naszego serwera.

  4. • Założyłem katalog komendą mkdir tmp • Zmieniłem katalog bieżący za pomocą polecenia cd tmp • Stworzyłem plik komendą mcedit Imie i zapisałem w nim moje imię i nazwisko, • Zmiana uprawnień komendą chmod 600 tak aby tylko właściciel mógł czytać i edytować ten plik.

  5. Procesy mogą być wyświetlane za pomocą ps, pstree i top. Np. ps -r wyświetla wszystkie działające procesy, a ps -A wyświetla wszystkie prcocesy. Pstre wyświetla procesyw postaci drzewka, a top wyświetla procesy na bieżąco.

  6. Można policzyć użytkowników zalogowanych za pomocą polecenia who | wc -l.

  7. Zmiana hasła za pomocą komendy passwd.

  8. Próba zlokalizowania pliku passwd komendą find / -name passwd zakończyła się niepowodzeniem ze względu na odmowę dostępu. Można wyszykiwać pliki np. po typie (-type), po rozmiarze(-size), czy należące do konkretnego użytkownika (-user)

  9. Pwd – wyświetla bezwzględną ścieżkę do katalogu bierzącego
    • katalog domowy . – katalog bierzący .. – katalog poziomu wyższego
  10. Możemy stworzyć plik tmp1 i zapisać w nim komendę touch Ja. Następnie używając polecenia command [ tmp1 stoworzyć plik o nazwie Ja. Możemy do niego dopisać imię i nazwisko poleceniem echo Jakub Komar ] Ja.

  11. Za pomocą polecenia rm -r lub rm -R można usunąć katalog wraz z całą zawartością, pod warunkiem, że mamy zapisu (w) dla tego katalogu, ale też do wszystkich plików i katalogów w nim się znajdujących.

  12. Utworzyłem katalog zgodnie z instrukcją

  13. Wykonałem komendy dane w zadaniu dane w punktach 14-17

  14. Policzyłem ile linii ma index.html za pomocą polecenia „wc -l index.html”

  15. Strona działa wyświetla się na niej napis „ Witaj świecie Jakub Komar”

  16. Po usunięciu tego linii ze znacznikiem META polskie znaki przestają być wyświtlane.

  17. Minimalne prawa dostępu, aby strona internetowa działa to x dla others dla katalogu public_html i r dla others dla pliku index.html

  18. Za pomocą polecenia tar -cf archiwum.tar ~ możemy zarchiwizować zawartość katalogu domowego w archowium o nazwie archiwum. tar Opcje: -c tworzy plik w formacie tar -f określa nazwę pliku archiwum tar -v wypisuje nazwy wszystkich plików, które zostały zarchiwizowane -t wyświetla zawartość archiwum -x rozpakowanie archiwum

Możemy odczytać jakie pliki zostały zarchwizowane za pomocą polecenia tar -tf archiwum.tar

Jeśli chodzi o kompresję to mamy trzy opcje: z – kompresja programem gzip j – kompresja programem bzip2 Z – kompresja programem compress J - kompresja programem xz

Stworzyłem plik kotek i zapisałem w nim trochę tekstu. Sprawdźmy jak zmieni się jego rozmiar po skompresowaniu różnymi narzędziami.

Są to archiwa, które archiwizują plik kotek, Widzimy, że kompresowanie za pomocą różnych programów daje nam różny stopień kompresji, co wypływa na wielkość skompresowanego archiwum 24. Za pomocą komendy : tar -xf archiwum.tar -C /home/skibd24/s420623/tmp Można rozpakować archiwum.tar w katalogu tmp

Katalogi i pliki zachowały swoje prawa dostępu. Zawartość rozpakowanego archiwum jest taka sama jak faktyczna zawartość katalogu home ze wszystkimi podkatalogami z wyłączenie archiwum.tar (który znajdował się w home przed rozpakowaniem)

  1. Paragrafy zapisujemy według wzorca [p]Tekst paragrafu[/p] – używam nawiasów [] zamiast [], żeby w strona pokazała je w formie tekstu a nie interpretowała na html Elementy graficzne (np.obrazki) wprowadzamy na stronę za pomocą wzorca [img src=”nazwa obrazka” alt=”alternatywny test, wyświetlający się jeśli obrazek z jakiegoś powodu nie zostanie załadowany ” width=”szerokosc” height =”wysokość”] Jeśli podamy tylko wysokość lub tylko szerokość, to druga wartość dostosuje się automatycznie względem danego obrazka Najprostszy przycisk przenoszący nas pod inna stronę po kliknięciu można stworzyć za pomocą atrybutu href odnoszącego się do hiperlinku: [a href=“link”] [button]Tekst na przycisku[/button] [/a]

Przykładowy formularz: [h3]Testowy formularz[/h3]

[form action=“/formularz.php”] [label for=“fname”]Imie:[/label] [input type=“text” id=“fname” name=“fname”][br][br] [label for=“lname”]Nazwisko:[/label] [input type=“text” id=“lname” name=“lname”][br][br] [input type=“submit” value=“Submit”] [/form] action – podajemy plik do którego będą zapisywane informacje zapisywane w formularzu label – jest etykietą, która mówi nam jaką informację powinniśmy podać w danym polu input – wskazujemy do jakiej „zmiennej” ma być przypisana informacja podawana w danym polu. Będzie on zapisywał wpisane dane imienia i nazwiska w pliku formularz.php. Do korzystanie z formularzy potrzebna jest znajomość obsługi plików php.

Możemy tworzyć proste tabele jak na przykład: [table] [tr] [th]Imie[/th] [th]Nazwisko[/th] [th]Wiek[/th] [/tr] [tr] [td]Janusz[/td] [td]Cebula[/td] [td]42[/td] [/tr] [tr] [td]Wiktoria[/td] [td]Torowska[/td] [td]26[/td] [/tr] [/table]

tr – wiersz td – kolumna

  1. Markdown – jest to narzędzie pozwalające na zamianę, czytelnych formatów tekstowych, takich jak np. dokumenty Word, na HTML. Ważną jego cechą jest to, że w tekście który jest zapisany w dokumencie tekstowym nie muszą występować żadne znaczniki, ani instrukcje formatowania.
  2. Używając Visual Studio Code zapiszę wordwski plik jako markdown.
  3. Używając programu pandoc skonwertuję plik markdown na html. Komenda pandoc -f markdown -t html kotek.md >>wynik.txt w wierszu poleceń.
  4. Skonwertowany tekst sprawozdania można skopiować i wkleić do pliku index.html na serwerze, aby dodać je do strony internetowej