Laboratorium 4.

  1. Zapoznaję się z zawartością dokumentów [RFC 1945], [RFC 2616], [RFC 7540] wyszukanych w internecie.
  2. W programie PuTTY ustawiam connection type: raw, host name: mts.wibro.agh.edu.pl, port: 80, close window on exit:: never.
    Następnie wpisuję polecenia GET /~s420515/ HTTP/1.1 oraz Host: mts.wibro.agh.edu.pl
    Poprawnie wpisane żądanie:

    Niepoprawny adres strony:

    Niepoprawny adres hosta:

    Po wpisaniu złego adresu hosta w żądaniu zostaje wyświetlony kod strony, tak jak przy poprawnym wpisaniu żądania. Natomiast przy wpisaniu złego adresu strony zostaje wyświetlony błąd – serwer nie może znaleźć strony, do której się odwołaliśmy.

    Zły nagłówek:

    Serwer zwraca błąd w postaci braku dostępu do wprowadzonego polecenia.
  3. Testuję szybkość ładowanie kilku stron.
  4. URL (Uniform Resource Locator) – ujednolicony format adresowania zasobów stosowany w Internecie i sieciach lokalnych.
    Składniki:
  5. Protokół http jest bezstanowy – serwer www rozpatruje każda żądanie niezależnie od innych, nie szuka powiązań w stylu wysyłania ich przez tego samego internautę.
    Po zmianie Close window on exit: Always putty zostaje zamknięty po wykonaniu jednego żądania.
  6. Curl – Client for URLs – linie poleceń do transmisji danych z użyciem protokołów http, https, ftp i sftp.
  7. Pliki cookie – niewielkie pliki tekstowe wysyłane do przeglądarki przez witrynę, która w danym momencie jest odwiedzana przez użytkownika. Pozwalają zapamiętywać informacje na temat wizyty na stronie.
  8. Badam serwisy wyszukiwania i ich możliwości dodatkowe.
  9. Serwer proxy – stanowią pośrednika między stroną internetową, a użytkownikiem. Dzięki niemu użytkownik zyskuje anonimowość – serwer proxy ukrywa adres ip użytkownika i zastępują go swoim numerem ip, przez co nie można dotrzeć do użytkownika i jego urządzenia. Poprzez serwery proxy można również blokować strony internetowe, które nie są w danym momencie potrzebne.
  10. HTTP, a HTTPS [RFC 2818] – informacje szyfrowane za pomocą http nie są szyfrowane, dlatego odchodzi od z użycia. Protokół ten nie pamięta poprzedniej sesji. Skupia się na dostarczeniu informacji, a nie na sposobie dostarczania i bezpieczeństwie. Natomiast https jest rozszerzony o zabezpieczenia i szyfrowanie. Używa certyfikatu SSL – szyfruje informacje, przekładając je na kod, który nie może zostać odczytany przez osoby nieuprawnione. Również zabezpieczenia zapewnia certyfikat TLS – zapewnia integralność danych i uwierzytelnianie.
  11. Zapoznaję się z specyfikacją HTTP oraz CSS.
  12. Modyfikuję stronę internetową - testuję różne elementy formatowania oraz style CSS.
Powrót