Wstęp teoretyczny

Protokoły przesyłania plików:

FTP (File Transfer Protocol)-usługa umożliwiająca transmisję plików między dwoma komputerami podłączonymi do internetu.

Dostęp do usługi możemy uzyskać w trybie graficznym oraz tekstowym.

FTP w trybie tekstowym : jest używane gdy znajdujemy się w trybie komend systemu operacyjnego - np. Unixa czy MS-DOS-u. 

Polecenia FTP pozwalają m.in.:

FTP może transmitować pliki w dwu trybach:

 

Ponowne przejście do trybu tekstowego uzyskujemy za pomocą polecenia ascii.

 

Bezpieczne przesyłanie plików

scp - kopiuje pliki między hostami sieci. Do transferu danych ubywa ssh i wykorzystuje tę samą autoryzację oraz daje  takie  samo  bezpieczeństwo jak  ssh.  

np: scp piotr@149.156.115.209:alaMaKota.doc

 

sftp – bezpieczna (kodowana) wersja protokołu ftp. Praca za pomocą tego klienta wygląda identycznie jak za pomocą ftp.

Zadania 1-8 lab 3

Z1

Z2 Utworzono plik

Z3 wysłano pliki używają komendy put:

Z4,5 Zapisano trzy różne pliki graficzne w zasobach światowego internetu, następnie wysłano każdy plik z osobna przy pomocy komendy put (jak wyżej)

Z6 wykonano kopiowanie pliku za pomocą komendy scp ścieżka_do_pliku użytkownik@149.156.115.209:/ścieżka_na_serwerze

Z7

sFTP – protokół typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików z i na serwer poprzez sieć TCP/IP.
Jest on pozbawiony wad, które posiada zwykły FTP. Przesyłając plik przy użyciu protokołu FTP uzyskujemy dobre przepływności, ale nie zyskujemy bezpieczeństwa, nasze hasła nie są szyfrowane. Znaczną poprawę bezpieczeństwa przynosi protokół SFTP, który nie wymaga na danym hoście posiadania serwera FTP, wystarczy konto SSH, którego jest on rozszerzeniem, używa jego struktury oraz przez niego się łączy.

SCP – protokół SCP jest bardzo podobny do protokołu RCP (BSD), jednak w przeciwieństwie do RCP SCP korzysta z szyfrowanego połączenia podczas transferu, dzięki temu podsłuchanie transmisji jest zdecydowanie trudniejsze. Sam protokół SCP nie zapewnia uwierzytelniania, opiera się on na protokole SSH. Protokół SSH zajmuje sie tylko transmisją plików, jego przewagą nad protokołem FTP jest to, że oprócz szyfrowania potrafi również przekazać razem z plikiem jego podstawowe atrybuty (np. uprawnienia).

Różnice między sFTP i SCP:

Główną różnicą między SFTP, a SCP jest ich proces. Dzięki SFTP zyskujemy dostęp do plików, możemy te pliki przesyłać oraz nimi zarządzać, podczas gdy SCP pomaga w bezpiecznym przesyłaniu plików. Protokół SFTP działa na niezawodnym strumieniu danych, podczas gdy protokół SCP działa na dwóch zdalnych hostach.

Jeżeli zaś chodzi o procedurę to przy kopiowaniu plików przy użyciu protokół SFTP podaje się folder lokalny (z którego przesyłamy plik na serwer) i nazwę pliku. Gdy natomiast używamy protokołu SCP należy podać pełną ścieżkę dostępu.

Przy użyciu pscp musieliśmy przy każdym wysyłaniu pliku wpisywać hasło. Jest to program działający z linii komend, dlatego można było wykonać tylko jedną operację na raz. Natomiast w przypadku psftp wystarczyło się zalogować raz, a następnie sesja została zapamiętywania.

Z8

Dzięki kluczom zabezpieczającym przy wysyłaniu nie potrzebne było wpisywanie hasła dla konta student.