1. Maska 255.255.0.0 ;

2. Adres fizyczny – adres pamięci pojawiający się w postaci liczby binarnej na szynie adresowej procesora w momencie odwoływania się do pamięci operacyjnej lub przestrzeni adresowej urządzeń wejścia-wyjścia.

Protokół DHCP jest standardem w ramach TCP/IP, który przewiduje używanie centralnego serwera do zarządzania adresami IP i innymi danymi konfiguracyjnymi na potrzeby całej sieci.

Adres IP – liczbowy identyfikator nadawany interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów, bądź całej sieci komputerowej w protokole IP, służący identyfikacji elementów sieci w warstwie trzeciej modelu OSI – w obrębie sieci lokalnej oraz poza nią (tzw. adres publiczny).

Maska podsieci, maska adresu - liczba służąca do wyodrębnienia w adresie IP części będącej adresem podsieci i części, która jest adresem hosta w tej podsieci.

Brama sieciowa – maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach.

DNS to protokół, którego główna funkcja polega na tłumaczeniu łatwych do zapamiętania przez człowieka nazw domen na zrozumiałe dla komputerów dane liczbowe.

3. netstat (network statistics) to narzędzie wiersza poleceń, które wyświetla stan połączeń TCP (zarówno przychodzących, jak i wychodzących), tabele routingu, liczbę interfejsów sieciowych i statystyki sieciowe według protokołu. Dostępne w systemach operacyjnych UNIX i Windows.

komputer lokalny: dużo powączeń

serwer: kilka internet connections i dużo UNIX domain sockets

4. agh(149.156.96.52) bibl[149.156.113.71] interia.pl[217.74.65.23] facebook[31.13.81.36]

5. Nslookup umożliwia ustawianie różnych typów żądań i odpytywanie losowo wybranych serwerów.

6. Komenda tracert daje możliwosc prześledzenia trasy pakietu miedzy nadawcą i odbiarcą z pełnym zestawem danych o czasie transmisji, utracie pakietow itp

7. Wireshark pozwala sprawdzić przepływ pakietów w sieci do ktorej jesteśmy podłączeni oraz sprawdzić ich budowę, dane w środku, itp