Raport z laboratorium 03
Zastosowania protokołów przesyłania plików
1. Korzystając z programu "psftp.exe" połączono się z serwerem zajęciowym (polecenie open)
2. Utworzono plik tekstowy na komputerze lokalnym
3. Wysłano utworzony plik na serwer (polecenie put)
4. Wysłano na serwer 3 grafiki związane z moimi zainteresowaniami (polecenie mput)
5. Ponieważ program psftp jest aplikacją okienkową posiadającą własną konsole, wszystkie wykonywane operacje można rozłożyć na pojedyńcze komendy. Program pscp uruchamiany jest z konsoli systemu operacyjnego a wszelkie operacje należy wykonać w jednej komendzie.
6. Skopiowano folder z serwera zajęciowego (polecenie scp). Ponieważ ustawiona została autentykacja za pomocą kluczy RSA, nie wymagane było podanie hasła do serwera.
7. Pobrano pliki na komputer lokalny (polecenie mget)
8. Skonfigurowany został klient sFTP
9. Za pomocą porgramu WinSCP przejrzano zawartość katalogów oraz plików. Ponieważ ustawiona jest inna tablica kodowa, polskie znaki nie są wyświetlane prawidłowo.
10. Zmieniono domyślne kodowanie znaków oraz domyślny edytor tekstowy.
11. W pliku index.html umieszczono słowa zawierające polskie znaki. Zmieniono tablice kodowe, co spowodowało błędne wyświetlanie znaków. W kodowaniu UTF-8 litera Ł jest wyświetlana prawidłowo, np w kodowaniu ANSI, litera ta wyświetlana jest w taki sposób: Ĺ
12. Pobrano program FileZilla Serwer, a następnie uruchomiono serwer (skrypt start_serwer.bat). Uruchomiono narzędzie administracyjne i zapoznano się z programem. Dodano nowego użytkownika i porzyznano mu zasoby plikowe. Połączono się protokołoem FTP z serwerem FileZilla. Przesyłano pliki z i na serwer. Adres localhost można przedstawić jako 127.0.0.1